Úvod > Reportáže z akcí > SDH loučení s avií a žehnání nového vozu

SDH loučení s avií a žehnání nového vozu

Datum konání:
16.10.2021

Dne 16. 10. 2021 od 14:00 hodin proběhlo žehnání a předání nového dopravního automobilu tov. zn. Mercedes Benz s požárním přívěsem Jednotce sboru dobrovolných hasičů Kozmice. Akce se uskutečnila na Kodínech v Obci Kozmice. Zahájení se ujala starostka Obce Kozmice Helena Matoušková, která všechny přítomné seznámila s celým projektem na pořízení nového hasičského vozidla tov. zn. Merceds Benz s požárním přívěsem, včetně celkových nákladů a dotací. Poté proběhl slavnostní křest vozidla farářem Ondřejem Kapasným z Římskokatolické farnosti Poříčí nad Sázavou. Následně zazněla Česká státní hymna a starostka obce Helena Matoušková předala klíč od nového vozidla veliteli Jednotky sboru dobrovolných hasičů Kozmice Luboši Sládkovi. Dále za Sbor dobrovolných hasičů Kozmice vystoupil starosta Petr Eichler, který poděkoval starostce a celému zastupitelstvu Obce Kozmice za pořízení nového vozidla. Poté připomenul rok 1895, kdy došlo k založení Sboru dobrovolných hasičů Kozmice a i rok 1995, kdy byla zřízena Jednotka sboru dobrovolných hasičů Obce Kozmice, kdy tehdejší starosta Ing. Zbyněk Beneš pořídil v roce 1998 Jednotce sboru dobrovolných hasičů Obce Kozmice zásahový vůz Avii 31, se kterým se dneska rozloučili. Dále zmínil, jak byla Avie 31 využívána: při povodních ve Štěchovicích, u požáru v Kácově Lhotě, při odstraňování padlých stromů v okolí Kozmic a na mnoha okrskových soutěžích. Proběhlo také hlasování o jméno nového hasičského vozu, kdy bylo čerpáno z historie. Důkaz: první zmínka o Obci Kozmice pochází z roku 1352. Jako možní majitelé tvrze se uvádí Jaroš, Přísňák a Jindřich z Kozmic. Václav z Kozmic byl před husitskými válkami dokonce místopísařem desk zemských. Tvrz zanikla patrně v 15. století. Proto byla vybrána 4 jména: Jaroš, Přísňák, Jindřich a Václav. Vítězem se stal PŘÍSŇÁK. Následovala prohlídka a projížďka vozidly a celý zbytek odpoledne byl určen dětem, pro které jsme připravili různé soutěže. Děti jsme rozdělili do 4 týmů a soutěžily v těchto disciplínách: štafeta na 100m, jízda s hasičem na kolečku, běh s proudnicí, překážková dráha, oblékání hasiče, plnění hasičáku, dopravní nehoda, kvíz, kreslení hasičského vozu. Děti dostaly sladkou odměnu a mohly si opéct buřta. Celé odpoledne provázelo slunné počasí a tak i nás hasiče Jarda Kadeřábek vyvezl na poslední jízdu - vítězné kolečko na střeše naší nostalgické záležitosti - avii, která dle historiků přivezla největší počet medailí a pohárů.

Odkaz na fota a videa zde: