Drobečková navigace

Úvod > Reportáže z akcí_Stara > SVĚCENÍ OBECNÍCH SYMBOLŮ Kozmice 8. 9. 2018

SVĚCENÍ OBECNÍCH SYMBOLŮ Kozmice 8. 9. 2018V sobotu 8. 9. 2018 proběhla na návsi v Kozmicích slavnostní akce svěcení obecních symbolů. Znak obce a vlajka je složena ze tří "figur". První - štít na dvě poloviny vyjadřuje historickou příslušnost dnešního území obce ke dvěma panstvím a dvěma krajům (Obec Kozmice tvoří v současnosti jedno katastrální území Kozmice u Benešova a tří místní části Kácova Lhota, Kozmice a Rousínov. V minulosti patřily Kozmice a Kácova Lhota /jako součást Kozmic/ k panství Konopiště v rámci Barounského kraje, zatímco Rousínov se jako součást Teplýšovic počítal k panství Hrádek nad Sázavou v Kouřimském kraji.).

Druhý - dvojice překřížených cepů připomíná přípravu selské rebelie na panství Konopiště v roce 1775 v kozmické panské hospodě. Jedním z vůdců rebelie byl Jakub Hanibal, který z Kozmic pocházel.

Třetí - osmihrotá hvězda odkazuje na historickou vazbu obce k panství Konopiště počínaje rokem 1457 za Zdeňka Šternberka.

Uniformovaní místní dobrovolní hasiči dodali svěcení slavnostní dekorum a o kulturní program se postaral Folklorní soubor Benešáček a kapela 5xZavřel.

Odkaz na fota a videa zde: https://hutu.rajce.idnes.cz/Sveceni_symbolu_Kozmice_8.9._2018/

Odkaz na reportáž TV Relax zde: https://youtu.be/fKlM-2ekMxQ