Drobečková navigace

Úvod > Reportáže z akcí > Okrsková hasičská soutěž v Postupicích 21.5. 2016 – přepište dějiny, přepište pravidla..:)

Okrsková hasičská soutěž v Postupicích 21.5. 2016 – přepište dějiny, přepište pravidla..:)Datum konání:
21.5.2016

Večer před závody jsme se sešli u hasičárny k přípravě materiálu na soutěž a ke konečnému rozhodnutí ohledně účasti družstva holek. Vzhledem k časovým možnostem jsme letos trénink dali všichni pouze 1x. Navíc oproti standardnímu počtu 7 závodníků v týmu nás holek bylo jen 6. Přestavily jsme postavení na základně, rozdělily si spoje, rozdělovač nahradil zároveň i béčkařku a Ája šla z béček na proudařku. Den před soutěží nám ale odpadla ze zdravotních důvodů ještě jedna závodnice a proto velké rozhodování bylo na místě! Jít v pěti, nejít v pěti..?! Nikdo nikdy to nezkusil, už ani nebyl čas to zkoušet.. Teoreticky jsme vymyslely, jak to udělat, všechny jsme se semkly a řekly si, že jedna za všechny, všechny za jednu.. a šly jsme do toho, nechtěly jsme to vzdát.. Motivační noční SMSka od našeho velitele a srdcaře Luboše Sládka byla hnacím motorem a slova Tomáše Kortánka, že když půjdem v pěti, tak na nás bude hrdý, rovněž. Pak slova podpory přes telefon od dalšího člena Lukáše Daňka (Dáňi) z dovči, nemocné Téry Svátkové.., to prostě mluvilo za vše, volba byla jasná. I u mužů probíhaly narychlo změny. Pořád máme velkou marodku, proto také byli přibráni nováčci do týmu – Tomáš Liška a Tomáš Goldschmied. Do poslední chvíle nebylo na některém postu jisté, kdo na soutěž pojede a to hlavně z pracovních důvodů. Rovněž až v předvečer soutěže kluci pevně stanovili 7 závodníků, kteří nastoupí. Nutno podotknout, že s jedním nováčkem na proudu a některých změnách v sestavě. 

No a tak jsme se v sobotu ráno v 7 hodin sešli u hasičárny, Ivuška nám rozdala jako obvykle lízátka a vyrazili jsme. Proběhla prezentace, přihlásilo se 8 družstev žen, 9 družstev muži ml. a 5 družstev muži st.. Následoval slavnostní nástup, pokládání věnce a šlo se na první disciplinu pořadová příprava. Během nástupu nás hodně lidí oslovovalo se slovy „vy prej jdete v pěti“, „jak to chcete udělat“, „jste dobrý, držíme palce“ a nebo naopak říkali „tak to aspoň nebudem poslední my, když je vás pět“..  Pořadová příprava holek i kluků bez trestného bodu. Na řadu přišlo 100 metrů překážek. I zde byla v obou kategoriích ze zdravotních důvodů omezená možnost a počet startujících. Ovšem ti, co se této disciplíny zúčastnili, se umístili dobře. Tento rok sice nešla do Kozmic žádná medaile jednotlivcům, ale po celkovém součtu tří nejlepších časů v týmu, družstvo holek i kluků obsadilo průběžné výborné 2. místo!

Závodníci na 100 m překážek – holky (celkem 34 závodnic):  Iva Mikelová 25:73 (14. místo), Veronika Kobiánová 23:33 (5. místo) a Andrea Hemrová 24:66 (9. místo), kluci (celkem 42 závodníků) – Tomáš Mikel 22:79 (5. místo), Tomáš Goldschmied 25:12 (17. místo), Marek Bára 22:83 (6. místo) a Jakub Vávra 23:38 (10. místo).  

Poslední královská disciplína požární útok přišla na řadu po přestávce a ukázce zásahu profesionálních hasičů. Hlasatel Jirka Černík nás holky na startu uvedl se slovy, že klobouk dolů, že požární útok v pěti ještě neviděl. To, co se stalo potom, utkví v mysli asi každému. Bravurní provedení na všech postech a výsledný čas 42:14 patřil mezi tři nejrychlejší časy. Terče byly nástřikové (3 litry). Tleskali i rozhodčí a nejen sobě, ale i spoustu lidem okolo jsme vehnaly slzy do očí. Stalo se něco neuvěřitelného, co asi nikdo nečekal, i když si to přál..Za disciplinu požární útok jsme se umístily na 3. místě (1. Chotýšany 41:06 a 2. Čeňovice 41:99). Po zbytek konání soutěže se nesla zpráva, že jsme celkově druhý.. -neskutečný úspěch.. Jenže to byla jen část informace po dvou disciplinách, nikoli po započtení bezchybné pořadovky a proto při vyhlašování slyšet, že družstvo žen Kozmic se v počtu pěti závodnic umístnilo na celkovém 1. místě z osmi, bylo omračující a velkolepé. Pak už jsme si přáli, aby stejnou euforii mohli prožívat kluci a drželi jim palce, když šli na start, neboť ty měli konkurenci spočívající ve větším počtu družstev. Kluci to dali na výbornou! Povedlo se a jejich útok byl nejrychlejší z celých závodů – čas 32:82. Na druhém místě v útoku se za nimi až s velkým odstupem umístilo družstvo Čeňovice A s časem 37,11 a 3. Jemniště 39:10. Takže i klukům patřilo celkové 1. místo na soutěži. Obě družstva Kozmic obhájila prvenství z loňského roku a tak jsme si domů vezli opět i putovní poháry. 

Útok ženy: mašina, savice, koš – Iva Mikelová a Veronika Mikelová, rozdělovač a béčka – Jitka Hanibalová, levý a pravý proud – Veronika Kobiánová a Andrea Hemrová
Útok muži:mašina – Jiří Eichler, savice – Lukáš Daněk (Bejky), koš – Jakub Vávra, béčka – Ondřej Hanibal, rozdělovač – Tomáš Mikel, levý a pravý proud Marek Bára a Tomáš Goldschmied.

Obdiv ostatních závodníků, pokora, smekání pomyslných klobouků nad našimi výkony, gratulace, slzy, chlouba, to vše se v nás všech odehrálo, ale myslím, že v každém z nás zvlášť i vnitřní pocit hrdosti, že jsme dokázali to, co jsme dokázali, neboť děda Stanislav Pohořal – velitel okrsku, který bohužel 6.5. zemřel – by na nás byl 100% pyšný. A asi nemluvím jen o výsledcích, které byly třešinkou na dortu, ale o síle a semknutí party, která to nevzdala…

Po tradičním pokřtění nového závodníka (koupačka v kádi) Tomáše Goldschmieda jsme vyrazili na cestu domů. Náš věrný řidič a maskot Jarda Kadeřábek s námi udělal vítězné kolečko po Kozmicích a pak jsme všichni vyrazili za Ivetou, naší členkou, která je po autonehodě upoutaná na vozíčku. Došli jsme se jí pochlubit, udělali pár fotek i s naším nejstarším 92. letým členem hasičů Václavem Hanibalem a zazpívali pod okny nemocné Téře naší novou hymnu, kterou Tomík s Vávřím složili po cestě ze závodů a šli si užívat radost z úspěchu.

Děkujeme za podporu fanouškům, členům, kteří se ze zdravotních důvodů nemohli zúčastnit, ale byli tam s námi – někteří fyzicky,někteří intenzivně na telefonu, hezká slova některých soupeřů, za proslovy v hasičárně po závodech, za víčka donesená pro Ivetu na vozík. Byla to neskutečná síla emocí! 

Celkové výsledky zde:

kategorie muži ml. kategorie muži st. kategorie ženy
1. Kozmice 1. Čeňovice B 1. Kozmice
2. Čeňovice A 2. Struhařov B 2. Jemniště
3. Jemniště 3. Teplýšovice B 3. Čeňovice
4. Teplýšovice A 4. Nová Ves 4. Chotýšany
5. Bílkovice 5. Popovice 5. Bílkovice A
6. Postupice   6. Popovice
7. Chotýšany   7. Postupice
8. Struhařov A   8. Bílkovice B
9. Bořeňovice    

Odkazy na fota a videa zde:
http://hutu.rajce.idnes.cz/Hasicske_zavody_21.5._2016_v_Postupicich/

Celkové výsledky a konkrétní časy zde 

100 m ženy
100 m muži
přehled průběžného umístění po disciplínách a celkové výsledky ŽENY
přehled průběžného umístění po disciplínách a celkové výsledky MUŽI